ایو سن لورن طراح صنعت مد و برند معروفش

ایو سن لورن طراح صنعت مد و برند معروفش

ایو هِنری دونا مَتیو سَن لورن (Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent) ( متولد ۱ آگوست ۱۹۳۶و وفات در ۱ جوئن ۲۰۰۸)، بیشتر با نام ایو سن لورن شناخته شده است. از جمله بزرگ ترین و پرآوازه ترین طراحان در دنیای مد می باشد. در سال ۱۹۸۵ کارولین رونالدز میلبنک ، تاریخ دان عرصه ی مد دراین باره نوشت: “ایو سن لورن تأثیرگذارترین طراح مد در بیست و پنج سال گذشته بوده است که در واقع به خاطر نجات دنیای طراحی مد زنانه از درون مایه های دهه ی ۶۰ و نیز به خاطر تبدیل لیبل پوشاک حاضری به برندی قابل اطمینان و به نام، شایسته ی تقدیر و ستایش است”.

کودکی و نوجوانی:

ایو سن لورن از خانواده‌ای فرانسوی‌ تبار در شهر اوران واقع در الجزایر، مستعمره سابق فرانسه، متولد شد.
سن لورن در دوران کودکی ، عروسک‌هایی کاغذی می‌ساخت و با الهام از همین کاردستی‌ها برای مادر و خواهرش لباس طراحی می‌کرد. پدر ايو سن لورن شركت بيمه خصوصی و مادرش دست و سليقه خوبی در گزينش پوشاک داشت و هميشه مجلات مد “اِل” و “ووگ” را می‌خريد و به ايو نشان می‌‌‌‌داد. او ۱۱ ساله بود كه برای يك گروه تئاتر در زادگاهش لباس‌‌هايی طراحی كرد.

جوانی:

او در سن ۱۷ سالگی زادگاه خود را ترک کرد و برای دنبال کردن حرفه طراحی جامه‌های تماشاخانه‌ای و لباس‌های زنانه به پاریس مهاجرت کرد. سن لورن برای مدت کوتاهی به تحصیل در یک آموزشگاه طراحی مد پرداخت و در ۱۷ سالگی جایزه اول مسابقه‌ای بین‌المللی برای طراحی یک لباس کوکتل را از آن خود کرد. در پاریس نخستین طرح‌های خود را به مدیر مجله وگ (Vogue) – یکی از معروف‌ترین مجلات مد – ارائه نمود و پس از آنکه مدیر مجله برخی طرح‌های سن لورن را به کریستین دیور (یکی از طراحان بزرگ مد) نشان داد.
او بلافاصله به عنوان دستیار دیور استخدام شد.

ایو سن لورن

ورود به عرصه مد و کار برای برند دیور:

سن لورن به عنوان تحت‌الحمایه دیور، در سن ۲۱ سالگی، و به هنگام مرگ دیور، طراح اصلی شرکت طراحی لباس خانه دیور در سال ۱۹۵۷  شد و پس از معرفی جامه ذوزنقه‌ای برای کالکشن دیور در سال ۱۹۵۸، و به عهده گرفتن سمت اجرایی بخش هنر دیور، ایو سن لورن اولین کالکشن خود را برای شرکت لیگنه تراپز روانه بازار کرد. این کار، یک موفقیت چشم‌گیر بود و برای او بردن جایزه اسکار نیمن مارکوس را به همراه داشت. پس از آن پلیورهای یقه اسکی خوش‌پوشی به سبک بیتنیک روز و ژاکت‌های چرمی مشکی خزدار را در سال ۱۹۶۰، ارائه کرد.

خدمت وظیفه و حضور در ارتش فرانسه:

او در سال 1960 برای خدمت وظیفه عمومی، به ارتش فرانسه پیوست که این موضوع باعث اختلال عصبی او شد به طوری كه او را به درمانگاه اعصاب و روان فرستادند . بعد از او طراح مد، مارک بوهان جایش را در خانه مد دیور گرفت.

تاسیس برند و خانه مد ایو سن لورن یا YSL : 

سن لورن همراه با شریکش پیر برگ در سال ۱۹۶۲ میلادی ، سالن طراحی لباس خود را با نام خانه ایو سن لورن یا به اختصار YSL افتتاح کرد که یک خانه ی مد تولیدات لوکس بود . او در مدت زمان کوتاهی به یکی از تأثیرگذارترین طراحان مد پاریس تبدیل شد. سن لورن پوشیدن شلوار را توسط زنان، (در طرح‌های شهری و محلی) باب نمود و با تغییر قواره و ترکیب جامه‌های مخصوص مردان و تبدیل آن به جامه‌های زنانه، استاندارد جدیدی برای دنیای طراحی لباس خلق کرد.

ویژگی و موفقیت های برند ایو سن لورن:

و لوگوهای کنونی این برند در سال ۱۹۶۳ توسط ای.ام. کاساندر (A.M. Cassandre) طراحی شده است.
طراحی های نظیر مدل بیت نیک beatnik (نوعی مدل لباس در دهه ی ۶۰ و ۷۰ که طرفداران آن در واقع از این طریق مخالفت یا اعتراض خود را نسبت به ارزش های جامعه نشان می دادند)، کت های سفری زنانه و مردانه، شلوارهای تنگ و در نهایت چکمه های ساق بلند (تا روی ران) از جمله مدل هایی این کمپانی بودند که طی دهه های ۶۰ تا ۷۰ محبوبیت بالایی در دنیای مد پیدا کردند. در این میان طراحی نوعی کت وشلوار رسمی زنانه با نام Le smoking در سال ۱۹۶۶ بیش از دیگر طرح ها به چشم می خورد.

او به اولین کسی تبدیل شد که در سال ۱۹۶۶ کوشید تا پوشاک حاضری را بیشتر در میان جامعه رواج دهد و در نتیجه ی این تلاش بود که دروازه های دنیای مد با شدت و سرعت بیشتری به روی مردم گشوده شد. همچنین شایان ذکر است که سن لورن اولین طراحی بود که در نمایش های مد خود از مدل های سیاه پوست استفاده می کرد. طراحی کت و شلوارهای رسمی نظیر اسموکینگ (تاکسیدوی زنانه) برای بانوان، از جمله ابتکارات و نوآوری‌های او بود.
سن لورن همچنین در سال ۱۹۷۷ عطر محبوب اوپیوم را به بازار ارائه داد.

ایو سن لورن

سبک:

ده ها سال پیش از جورجو آرمانی  ایو سن لورن بود که انواعی از پوشاک مردانه را به سبک زنانه طراحی و با مدل هایی نظیر کت و شلوار اسپرت زنانه، کت شلوار رسمی زنانه و کت معمولی و کت چرمی زنانه آن ها را مختص بانوان آراسته و مهیا نمود. ژان نول (Jean Nouvel) معمار بزرگ فرانسوی تنها مجموعه ی محدودی از بطری های مخصوص طراحی خود را برای مجموعه L’Homme و مجموعه ی عطر و اودکلون Yves saint Laurent را طراحی و آماده نمود.

سرنوشت برند ایو سن لورن:

در سال ۱۹۹۳ خانه ی مد سن لورن به شرکت دارو سازی سانوفی (Sanofi) به قیمت تقریبی ۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار فروخته شد. آلبر الباز (Alber Elbaz) در طول فصل های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ ۳ مجموعه ی این کمپانی را طراحی کرد. آلبر هم اکنون در لانوین (Lanvin) فعالیت می کند. در سال ۱۹۹۷، اِدی سیلمَن (Hedi slimane) به عنوان مدیر هنری منصوب شد و آن ها مجموعه ی YSL Rive Gauch Homme را مجدداً روانه ی بازار کردند. دو سال بعد اِدی سیلمن تصمیم به ترک کمپانی سن لورن گرفت. در سال ۱۹۹۹ گوچی (Gucci) این کمپانی را خریداری کرد و از تام فورد (Tom Ford) به عنوان طراح بخش پوشاک حاضری استفاده کرد، خود سن لورن نیز وظیفه ی طراحی مجموعه ی پوشاک مد زنانه را بر عهده گرفت.

پایان زندگی سن لورن:

پس از سال ها مریضی، مصرف مواد مخدر، میخوارگی، افسردگی و انتقادهای صورت گرفته نسبت به YSL ، سن لورن سرانجام درسال ۲۰۰۲ بخش طراحی پوشاک مد زنانه ی خود را تعطیل کرد. در حال حاضر خانه ی مد سن لورن وجود خارجی ندارد اما برند آن هنوز از طریق کمپانی اصلی، گوچی، فعالیت می کند. گفتنی است خط تولید البسه ی حاضری این برند هنوز هم فعال است. در سال ۲۰۰۴ پس از رفتن تام فورد استفانو پیلاتی ( Stefano Pilati) اداره این بخش را بر عهده گرفت. کاملا ً واضح و مبرهن است که سبک پیلاتی در مقایسه باوجه ی جنسیتی القا شده توسط تام فورد از حال و هوای فرانسوی تری برخوردار است.

 

ایو سن لورن

مطالب مرتبط:

لباس چی بپوشم +چطور همیشه خوش تیپ و شیک باشم
چه لباس هایی در چاق به نظر رسیدن خانم هاي قدكوتاه تاثیر ميگذارد
پوشاک مردانه از گذشته تا به الان و تغییرات آن
لباس بارداری و لذت بردن از دوران شیرین بارداری
زیبایی چیست ؟ آیا زیبایی خوشحالی می آفریند؟
چگونه رنگ لباس مناسب پوستمان را انتخاب کنیم ؟
لباس های قدیمی خود را چگونه به لباس جدید تبدیل کنیم؟
ترند کفش های زنانه در سال 2020 را از دست ندهید
تاریحچه مانتو و سیر تکاملی مانتو بسیار جالب است.
استایل نوجوانان و راهنمای آن برای والدین
صنعت مد و فشن و حقایقی جالب که باید در مورد آن بدانیم
دزیگوال ، برندی که شبیه آنچه می‌شناسید نیست !
شال و روسری و تاثیر مهم آن در صنعت فشن و مد
لباس تابستانی و راهنمای خرید آن بر اساس پارچه
پارچه نخی و پنبه ای و طریقه نگه داری از آن

محصولات بی نظیر را با انتخاب خودتان و طرح دلخواه از بپوشش سفارش دهید و بپوشید.

One thought on “ایو سن لورن طراح صنعت مد و برند معروفش

  1. Pingback: رفع پرز لباس و معرفی روش های کامل و تاثیر گذار برای رفع آن - بپوشش ، متفاوت باش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *